The Florida Comedy Film Festival February 6-9, 2020 Boca Raton, Florida

Featuring Comedy Legend Fran Drescher

Featuring Comedy Legend Fran Drescher

Featuring Comedy Legend Fran DrescherFeaturing Comedy Legend Fran Drescher

2020 Film And Written word Award Winners

image26

Film, TV, Web Series Winners

The Comedy Legend Award, Fran Drescher


Best Of Festival, Golden Palm Award, Marriage Material, Oran Zegman, Director/Producer


Feature Films


Best Feature Film, Notzilla, Mitch Teemley, Director


Best Actor Feature Film, Zebedee Row, Talking To God


Best Actress In A Feature Film, Tifani Ahren Davis, Notzilla


Best Supporting Actor, Feature Film, Colin Mochrie, Boys Vs. Girls


Best Supporting Actress Feature Film, Sarah Baldwin, Poor Greg Drowning


Best Writer, Feature Film, Michael Stasko Writer, Boys Vs. Girls


Best Director, Feature Film, Maya Batash Director, Talking To God


Social Action Award For Deaf Awareness In The Arts - Go To Hell & Turn Left, Carlo Caldana, Director/Writer/Producer


Best Ensemble Cast In A Feature Film -Boys Vs. Girls, Michael Stasko- Director/Writer Producer


Special Jury Prize Feature Film, Platinum Award, Jeffrey Scott Collins, Poor Greg Drowning


Special Jury Prize Feature Film, Gold Award, Zeroes, Jason Loftus, Producer


Foreign Films & Series


Best Foreign Student Short Film-Special Sauce, Ruby Victor, Director 


Best Feature Foreign Film-What Men Long For, Director/WriterRudolf Havlik 


World Cinema Award, Perfect Present, Martjin Hullegie


Best Foreign Web Series – Location Scouts, , Christian Van Vuuren, Director/Writer


Best Foreign Short Film– Fine Stew, Marie Glichitch, , Director


Short Film Awards


Best Actor Short Film-Loring Murtha, Oh Boy


Best Actress Short Film - Gwen Hollander, Marriage Material


Best Director Short Film- Oran Zegman, Marriage Material


Best Writer Short Film-Abraham Rozenbaum, Ojos Que No Ven


Best Mocumentary, Shuttlecock, Melanie Jones, Director


Best Cinematography Short Film, Charlie Cole, Marriage Material


Best Production Value, Abraham Rozenbaum, Ojos Que No Ven


Best Ultra Short Film, Zombie Debt, Ash Blogett, Director


Excellence In Family Entertainment, Short Film, Turtle, Matt Kenchington, Director


Best Emerging Actor, Elijah Haney, The Adventures Of Wonderboy


Best Cameo In A Short Film, Craig Holland, Body Of Knowledge


Best Comedy/Dramedy , American Marriage, Giorgio Arcelli Fontana


Freedom Of Expression Award, Sex Life, Jason Blackman, Director


Best Special Effects Short Film, The Adventures Of Wonderboy, Marti King Young


Best Emerging Producers, Mike Vezza, Larry Rosen & Tom Bragg, For The Bathing Bandit


Outstanding Producer In A Short Film, Zak Kron, Oh Boy


Best Of Next Award- For Trend Setting- #BasicBaes, Dennis Nicholson, Director, Ivana Kingston, Writer


Best Of Next Award, Romantic Comedy, Dream Date, Phillip Lindsey, Director


Social Action Award, The Adverntures Of Wonderboy- Raising Autism Awareness, Marti King Young & Elijah Haney


Best First Time Director, Short Film, Craig Holland, Body Of Knowledge


Short Film Special Jury Prize


Sidepiece, Teddy Tennenbaum, Writer/ Director Producer, Special Jury Titanium Award 


Sidepiece, Minsun Park, Writer, Special Jury Titanium  Award


Pledge It, Rachael Sonnenberg, Director, Special Jury Diamond Award

 

Flopsee & Buttercup-Special Jury Platinum Award, Director/Writer


We Have Your Wife-Special Jury Gold Award, Jim Ford Director


Kim’s Big Date-Special Jury Silver Award, Claire Mc Fadden, Writer/Director


Web Series Awards


Best North American Web Series, Hialeah, Melissa Carcache, Producer/Writer


Best North American Web Series, Hialeah, Javier Mayol, Producer/Writer

 

Best North American Web Series, Hialeah, David Vargas, Director 


Best Actor In A Web Series, Jordan Wall, Hialeah


Best Actress In A Web Series, Rebecca Kessler, Oh Joy


Best First Time Filmmaker Web Series, 190 Lorimer, Dustin Knoop, Director



TV Show / Series Awards


Best Actor In A TV Series, Dean Kostlich, It’s Complicated


Best Actress In A TV Series, Emily Steele, It’s Complicated


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up, Sharon Pfeiffer 


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up, Kelli Maroney


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up, Angela Marsden


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up, Kelly Goodman 


Best Ensemble Cast /TV Show, Corky All Grown Up, Willa Shaw


TV Show, Special Jury Platinum Award, Corky All Grown Up, Ralph Odierna


TV Series, Special Jury Gold Award, Intolerant, Austin Chunn, Director


Excellence In Florida Filmmaking


Best Actor- Florida Film, Matt Guernier, The Right Swipe


Best Actress In A Florida Film, Laurel Levey, Deliverin’ The Goods


Special Jury Awards – Florida Films


Special Jury Diamond Award, Actors Anonymous, Judy Copeland, Producer


Special Jury Titanium Award, No Laughing Matter, Jed Ackerman


Special Jury Platinum Award, Calendar Invite, Walter Schlomann


Special Jury Gold Award, Deliverin’ The Goods, Dean Robaina


Special Jury Silver Award, Lights Camera Disaster, Harris Sebastian


Special Jury Bronze Award- Gym Shorts, Eric Szot, Director


Excellence In Student Filmmaking


Excellence In Student Filmmaking, Diamond Award -Winfield Historical Times, Julia Cowle


Excellence In Student Filmmaking, Platinum, The Right Swipe, Emily Netburn, Director/Producer


Excellence In Student Filmmaking , Gold, High Tide, Lindsay Vitale


Excellence In Student Filmmaking, Silver, Dummy Love, Evan Barber


Excellence In Student Filmmaking, Bronze, Anatomy, Tony Pape


Excellence In Student Filmmaking, Copper-The Box, Ronan Morrissey


Best Cinematography Student Film, Last Reunion, Joe Navarro, Director


Best Special Effects Makeup In A Student Film, Phoebe, Kyra Gardner, Writer/Director


Best Student Family Film, Crumbs, Stephen Panella & Erin Cooper, Writers/Gabriela Muino




Written Word Winners

Script Awards  (Some Award Categories Have A Tie) 


Space Captain Smith, John Palfrey Smith--Titanium TV Script   Award


Curb Your Enthusiasm -Spec   Script- Accident, David Schroeder-Diamond TV Script Award

  

Hessians Of Burbank, Satu Runa- Platinum TV Script Award


Swamp Witch, Ron Hervey- Gold TV Script Award

  

Pitching Tents, Cody Peterson -Silver TV Script Award


 Screenplay Awards  (Some Award Categories Have A Tie) 


Flat Squirrel, Fiona Faith Ross – Titanium Screenplay Award


Megaball$, Marc Baron- Diamond Screenplay Award

  

Dick 2.0, Henry-Sarwer-Foner – Diamond Screenplay Award


In Too Deep, Zack Smith –  Platinum Screenplay Award

  

How To Be Dysfunctional After Divorce, Erin Keefer Reich- Ruby  Screenplay Award


The Second Coming Of John Cooper, Kevin Kraft—Ruby Screenplay   Award

  

Superbug, Gio Florenza – Emerald Screenplay Award


Broken Dreams, Ron Hervey- Emerald Screenplay Award

  

Blind Faith, Bailee Mc Queen – Pearl Screenplay Award

  

Boneheads, Kelley Jean Karam -Pearl Screenplay Award


The Real Thing, Matthew Papadopoulos – Pearl Screenplay Award 

  

Edna & Blanche, Larry Arann-Amethyst Screenplay Award


The C Team, Terence Murphy-Amethyst Screenplay Award

  

Bad Rap, Betsy Green, Crystal Screenplay Award


Bad Rap, Sally Green-Cameron, Crystal Screenplay Award

  

Paradise Unbecoming, Jim Norman-Crystal Screenplay Award